
Jako motýl
Neexistuje neutrální prostor. Naše zastavěné prostředí buď podporuje naše zdraví, nebo jej podkopává. Kanadský architekt a neurovědec Tye Farrow je o tom přesvědčen a jako působivý příklad vytvořil SZMC Helmsley Cancer Center v Jeruzalémě, nadějnou dřevěnou stavbu, v níž se proces udravení má rozvíjet jako motýl.
Nekonečné chodby. Holé, strohé, sterilní čekárny. Tmavé ošetřovny. Kdo se tam cítí pohodlně? Design nemocnic často vyjadřuje opak toho, co by ve skutečnosti měly přispět: Naděje. Zlepšení. Léčba. Prostředí má ovšem rozhodující vliv na naše zdraví – o tom tým Farrow Partners nepochybuje. Kanadská architektonická firma vedená světoznámým odborníkem na salutogenezi Tyeem Farrowem je průkopníkem v designu podporujícím zdraví a kombinuje stavebnictví s neurovědeckými poznatky. Ve spolupráci s Rubinstein-Ofer Architects vytvořila společnost Farrow Partners novou budovu s onkologickými ambulancemi ve zdravotním centru Shaare Zedek v Izraeli, místo určené k aktivní podpoře pohody a tím i léčení.
Dřevěná křídla
Otevřené, zaplavené světlem, plné rostlin a přívětivých prostor pro rozhovor, vyšetřovací a léčebné centrum o rozloze 11 600 metrů čtverečních vyzařuje všudypřítomný pocit naděje a sebevědomí. Designová budova se tyčí k nebi jako křídla motýla. Její tvar má sloužit jako výstižná metafora přeměny, kterou pacient prochází během léčby rakoviny. Určujícím prvkem je osvědčený prospěšný materiál dřevo: Zařízení je jednou z nejsložitějších dřevěných konstrukcí na světě, kterou navrhly a postavily týmy ze šesti zemí na třech kontinentech – včetně hornorakouské společnosti WIEHAG. Průkopník v oblasti dřevěných konstrukcí z Altheimu spolu s Tyeem Farrowem vypočítali statické výpočty, připravili stavební plány a nakonec v závodě v Altheimu vyrobili 715 částečně dvojitě zakřivených lepených dřevěných prvků z modřínového dřeva pro exoskelet.
Pouštní liška bez biocidů
Aby se zajistilo, že jedinečná dřevěná konstrukce zůstane trvale krásná a udržitelně chráněná v drsném izraelském stepním podnebí, kde se po tisíciletí používal pouze kámen, společnost Wiehag se mohla spolehnout na odborné znalosti svého partnera ADLER: Podpěry a trámy byly upraveny středněvrstvou lazinou „Wüstenfuchs“ (něm. Pouštní liška) a samozřejmě ve verzi bez biocidů: Koneckonců, na místě, které podporuje zdraví, by se měly používat pouze ekologické povrchové úpravy.
Vše dýchá
Nejen denní světlo, ale i dech nyní bude proudit všemi šesti patry budovy, až po terapeutické a diagnostické místnosti v suterénu: Princip „vdechování“, úloha dechu v prožívání těla, se prolíná celým konceptem budovy a je integrován do léčby nejmodernějším způsobem. Například CT místnost je vybavena multisenzorickými systémy – jako je LED displej, audiosystém, ambientní osvětlení a haptická rozhraní – které reagují na dýchání v reálném čase, aby snížily stres, bolest a úzkost – a tím dávají křídla léčebnému procesu.
© by adler-lacke.com